استفاده از سامانه های گرمایش تابشی در سالن های مرغداری

صنعت مرغداری بعنوان یکی از بخشهای مهم در زمینه تامین مواد غذایی در سالهای اخیر با بهره گیری از تکنولوژیهای روز، پیشرفت قابل توجهی در جهت مدیریت مصرف انرژی و کاهش هزینه های تولید داشته است. متاسفانه کشور ما با وجود توسعه بسیار مناسب در زمینه کمّی به لحاظ کیفی پیشرفت چندانی نداشته و تجهیزات در حد سنتی باقیمانده است که این امر باعث افزایش هزینه تولید و ایجاد مشکلات عدیده برای شاغلین این صنعت گردیده است. گرمایش سالنها سهم عمده ای از انرژی مصرفی یک واحد پرورش طیور را شامل می شود که در حال حاضر اکثر فعالان در این بخش از سیستمهای کوره هوای گرم یا جت هیتر استفاده می کنند. این هیترها بدلیل مکانیزم خود و روش انتقال حرارت (کنوکسیون) کمترین راندمان و بهره وری را دارا بوده و هزینه سوخت، برق، تعمیرات و نگهداری و… را به مرغداران تحمیل می کنند. شرکت گرمایش آسایش با درک اهمیت موضوع و همگام با کشورهای صنعتی برای اولین بار در ایران و جهان اقدام به طراحی و ساخت نسل جدیدی از هیترهای تابشی مجهز به سیستم پیشرفته Preheat ویژه پرورش طیور نموده است که بر اساس انتقال حرارت تابشی عمل می کنند و در مقایسه با نمونه های مشابه از راندمان بسیار بالاتری برخوردارند. انتقال تابشی ایده آل ترین روش انتقال گرما می باشد که گرمایش سطح زمین توسط خورشید از فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری موید این موضوع است. انرژی حرارتی توسط امواج گرمایی از منبع گرما ارسال شده و با عبور از فضا جذب سطح زمین، اجسام و موجودات زنده می گردد.
هیتر تابشی با مصرف سوخت گاز طبیعی یا مایع بدلیل ساختار خاص خود که با الهام از خورشید طراحی شده در عرض چند دقیقه پس از احتراق و ملتهب شدن لوله ها با تابش امواج گرمایی (همانند آفتاب) باعث ایجاد گرمای مطبوع در کف سالن ها می شود.

رفلکتور ویژه هیتر با طراحی دقیق و جنس آلیاژی خاص بیش از ۹۷ % گرمای تولیدی را مستقیما” به سمت کف سالن منتشر می کند، لذا نسبت به جت هیتر ها و کوره های هوای گرم دارای راندمان بسیار بالاتر و مصرف گاز کمتری می باشد.

مزایایی که در ادامه به آن اشاره می شود باعث گردیده تا در کشورهای پیشرفته سیستم های تابشی جای هیترهای دمنده (کوره هوای گرم و جت هیتر) را در سا لن های مرغداری بگیرند.

 • ۷۰ % صرفه جویی در مصرف سوخت نسبت به سایر سامانه های گرمایشی
 • عدم چرخاندن غیر ضروری هوا و تقلیل انتقال آلودگی
 • تامین گرمایش سریع ( کاهش زمان پیش راه اندازی )
  این در حالی است که در سامانه های هوای گرم (جت هیتر ها و کوره های هوای گرم) پیش گرم کردن سالن تا دمای ° ۳۲c حدود ۳۶ ساعت طول می کشد، ولی سامانه گرمایش تابشی در کمتر از ۱ ساعت گرمایش مطلوب را فراهم می کند.
 • توزیع یکنواخت حرارت و جلوگیری از ازدحام طیور.
 • کنترل رطوبت هوای سالن و خشکی کف سالن
 • بدلیل انتشار مستقیم امواج تابشی حامل گرما به کف سالن، و جذب آن توسط طیور و پوشش کف، دمای محیط بالای سالن کمتر بوده و در نتیجه اتلاف گرما از سقف و فن ها به حداقل می رسد. ( در سیستم های دمنده هوای گرم، دمای لایه های بالای کف هر چه به سقف نزدیکتر می شود بیشتر شده لذا اتلاف گرما از سقف و فن ها بسیار زیا د ا ست.)
 • بر خلاف سیستم های دمنده که در هفته های اول جوجه ریزی نیز باید کل فضای سالن را گرم کرد در صورت استفاده از سیستم تابشی امکان گرمایش موضعی سالن (بخشی از سالن) امکان پذیر ا ست.
 • کاهش تلفات و امراض بخصوص بیماری آسیت
 • امکان شست و شو و ضد عفونی دستگاه ها در هر دوره
 • کاهش هزینه های راهبری و نگهداری